Anasayfa Eğitsel Uygulamalar Video Oyunları Müfredata Eklenebilir Mi?

Video Oyunları Müfredata Eklenebilir Mi?

0 2135

Görselin gerçekleşmesi pek yakında mümkün olabilir.  Eğitsel oyun sektörü bu şekilde ilerlemeye devam ederse kitap, tahta, kalem gibi temel öğretim nesnelerinin yanında oyun konsolları ve oyun kolları da görmemiz işten bile değil.

Hangi çocuk derslerinin video oyunuyla desteklendiği bir okula gitmek istemez? Böyle bir okula giden hangi öğrencinin sabahları aniden “karnı-başı ağrır” veya “kendini kötü hisseder”? Çocuklarının bu tür bahaneler uydurmaya çalışmak yerine okula koşa koşa gitmesini hangi ebeveyn istemez ki!

Yeni dijital teknolojilerin okullarda kullanılmasıyla birlikte öğretmenler, video oyunlarının da öğrencilerin algı seviyesini geliştirmek için kullanılabileceğine inanıyorlar. “İnsan beyni nasıl öğrenir” konusu üzerinde çalışmalar yapan Daphne Bavelier video oyunlarının yaygın bilinenin aksine dikkat bozukluğuna neden olmadığını açıklıyor. Tam tersi, sık sık video oyunları oynayan insanların sadece baktıkları noktayı değil aynı zamanda etrafında olup bitenleri de daha net olarak görmesini sağladığını bilimsel çalışmaları ışığında açıklıyor. Bunun sebebi ise video oyunu oynayan insanların oynamayanlara oranla daha geniş ve net çevre görüşüne sahip olmasıdır.

GlassLab, eğitimcilerin ve bilim insanlarının oluşturduğu bir oyun dizayn ekibi. Ekip, yeni nesil eğitici video oyunlarının ezberci öğretme sistemini bozup, çocukların yetenek ve hayal güçlerini geliştirebileceğini düşünüyor. GlassLab’ın ilk oyunu olan SimCityEDU ortak özellik standartlarına uygun ve bilimsel emsallerine örnek teşkil edecek şekilde tasarlanmış.

SimCityEDU oyunu öğrencilerin derse bağımlılıklarının artmasına yardımcı olmakla birlikte temel kavramsal fonksiyonlarını ve hassas düşünmesini de geliştiriyor.Oyunda öğrenciler bir şehrin belediye başkanı olarak göreve başlıyorlar ve anında bazı sorunlarla karşı karşıya geliyorlar. İşçilerin ihtiyaçlarıyla ve diğer ilişkileriyle ilgilenirken aynı zamanda da çevresel etkilere kulak vermek zorundalar. Takdiriniz üzere birden fazla sorunla aynı anda ilgilenmek ya da bir karar vermeden önce sonunu düşünmek kişilerin çocukluktan edinmesi gereken bir takım özelliklerdir. Bu bağlamda SimCityEDU’nun öğrencilere tabiri caizse ‘çaktırmadan’ zaman yönetimi, zor şartlar altında karar verme, etki-tepki ilişkisini kurabilme, yarışma motivasyonu gibi yetiler kazandırdığını söyleyebiliriz.

Boston’daki Mario Umana okulunda, öğrenciler anaokulundan 8. Sınıfa kadar İlk Matematik isimli bir program kullanıyorlar. Bu programı okullara taşımak için çalışan 8. Sınıf matematik öğretmeni Ellen Latham, İlk Matematik programının öğrencilere toplama, çarpma, bölme gibi temel matematik becerilerini kazandırmakta yardımcı olduğunu düşünüyor.

Okul müdürü Montes McNeil okulun matematik puanın devlet testleri bazında yaklaşık 20 ila 22 puan arttığını ve her yıl 5 ila 7 puan arasında artmaya devam ettiğini kaydediyor.

 

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın