Anasayfa Eğitimde Sosyal Medya Twitter’da Daha İyi Olmak İçin 12 Strateji

Twitter’da Daha İyi Olmak İçin 12 Strateji

Eğitimciler olarak öğrencilerimizin kullanıyor olduğu sosyal ağlarda var olmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan Twitter’da daha iyi bir izlenim sergilemek için kullanabileceğiniz stratejiler:

 1. Kişisel Öğrenme Ağınızı Oluşturun: Meslektaşlarınızı takip ederek kendi branşınızdaki kişilerin neleri tartıştığını, neleri paylaştığını görebilirsiniz.
 2. Makale Paylaşın : Eğitim gündemini sadece izlemekle kalmayıp oluşturulmasına bir eğitimci olarak katkıda bulunmak, “ben de buradayım!” demek istiyorsanız bunu en kolay Twitter’da gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Haberdar Olun: Eğitim dünyasının en yeni haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.
 4. Dersinizi Yönetin: Dersinizin yönetimini, dersin adına açılmış bir twitter hesabından veya kendi kişisel hesabınızdan yapabilirsiniz.
 5. Kariyer Listesi Oluşturtun: Öğrencilerinizden Twitter Liste özelliğini kullanarak gelecekteki hedeflerine yönelik kişileri ekleyecekleri bir liste oluşturmalarını isteyebilirsiniz.
 6. Anlık Ödevler Verin: Dersinizi günlük hayatla bağdaştırarak günlük hayattan örnekler içeren ödevler hazırlayarak tweet atabilirsiniz.
 7. Küçük Ödüller Vaat Edin: Hafta sonu tweet attığınız soruyu çözüp cevabı, ödevin hashtag’iyle tweetleyen öğrenciyi pazartesi günü bir süprizin beklediğini yazabilirsiniz.
 8. Öğrencileri Derse Bağlı Tutun: Dersinizde önceki hafta ne işlediğinizi ve ertesi gün ne işleyeceğinizi yazan kısa tweetler atabilirsiniz.
 9. Kısa Eleştiriler Yazın: Okuduğunuz kitabın, izlediğiniz filmin veya gittiğinizin oyunun hakkında kısa eleştiriler yazarak twitter profilinizi sadece eğitim için kullanılan sıkıcı profillerden olmaktan kurtarabilirsiniz.
 10. Hashtagleri Takip Edin: Dünya çapında eğitimcilerin buluşma hashtag’i #educhat; Türkiye’deki eğitimcilerin buluşma hashtag’i ise #egt ve #egitimdeteknoloji ‘dir.
 11. Özetletin: Dersin sonunda öğrencilerinizden o derste öğrendiklerini 140 karakterde özetleyerek tweet atmasını isteyebilirsiniz.
 12. Hashtag Oluşturun: Dersinizi ifade edebilecek hashtag’ler oluşturup öğrencilerinizden bu hashtagle içerik paylaşmasını isteyebilirsiniz. Mesela okulunuzun adını ve dersinizin adını kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın