Anasayfa Eğitimde Sosyal Medya Twitter List Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Twitter List Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılır?

0 3239

Twitter hayatımıza girdiğinden beri istediğimiz insana bir tweet yoluyla ulaşabiliyoruz. Bir önceki yazımızda Twitter üzerinde eğitim ve teknoloji alanında paylaşım yapan kişileri size listelemiştik. Bu yazımızda ise hazırlamış olduğumuz kişileri takip etmek için Twitter üzerinde bir liste oluşturacağız. Listemiz sayesinde takip etmek istediğimiz kişilerin atmış olduğu tweetleri asla kaçırmayacağız. Mesela çok yoğun iş temposunda olduğumuz günlerde genellikle Twitter’a giremiyoruz ve takip ettiğimiz insanların tweetlerini kaçırıyoruz. İşte bu durumda Twitter List devreye giriyor. Oluşturduğumuz listeye istediğimiz kişiyi ekliyoruz ve o kişinin atmış olduğu tweetleri kaçırmadan görebiliyoruz.

Twitter List’i eğitim alanında başka nasıl kullanabiliriz? Sorusunu duyar gibiyim. Sınıf öğretmeni olduğumuzu varsayalım. Dijital çağda yaşadığımız için öğrencilerimizin Twitter kullanması kaçınılmaz bir durumdur. Sınıfımızdaki tüm öğrencilerin Twitter hesaplarını bularak Twitter’da özel bir liste oluşturabiliriz. Bu liste sayesinde öğrencilerimizin atmış olduğu tweetlere kolaylıkla ulaşabiliriz. Bunun yanı sıra yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi alanımızla ilgili kişileri kolaylıkla takip edebilirsiniz. Şimdi sıra Twitter’da liste oluşturmaya geldi. Adım adım liste oluşturmak için aşağıdaki yöntemleri izleyin!

Twitter’da Liste Nasıl Oluşturulur?

Adım 1: Twitter üzerinde bulunan “Ben” sekmesine tıklıyoruz.

twitter liste olusturma adim 1

Adım 2: Profilimizin sol kısmında bulunan “Listeler” sekmesine tıklıyoruz.

twitter liste olusturma adim 2

Adım 3: Karşımıza gelen sayfada “Liste oluştur” sekmesine tıklıyoruz.

twitter liste olusturma adim 3

Adım 4: Liste oluşturmak için karşımıza gelen bölümde listemizin adını, açıklamasını ve gizlilik durumunu belirliyoruz. Daha sonra listeyi kaydet butonuna tıklıyoruz.

twitter liste olusturma adim 5

Adım 5: Listemiz oluşturuldu. Liste sayfamızdan listemize eklenen kişileri düzenleyebilir ve onları görüntüleyebiliriz. En son eklenen kullanıcılara ulaşabiliriz.

twitter liste olusturma adim 6

Adım 6: Listemizi oluşturduk şimdi sıra listemize yeni kullanıcı eklemeye geldi. Twitter’ın arama bölümünü kullanarak eklemek istediğimiz kullanıcıyı aratıp onun profil sayfasına geliyoruz. Profil sayfasına geldikten sonra “Takip Et” butonun hemen yanındaki “Ayar” Sekmesine tıklıyoruz.

twitter liste olusturma adim 7

Adım 7: Listeye ekle butonuna tıkladıktan sonra karşımıza kullanıcının hangi listeye ekleneceğini belirleyeceğiz.

twitter liste olusturma adim 8

Final… Listemize eklediğimiz kullanıcıları görmek için tekrar listemizi açıyoruz ve eklediğimiz kullanıcıları liste sayfamızdan görebiliyoruz.

twitter liste olusturma adim 9

 

Görmüş olduğunuz üzere 7 adımda Twitter’ın liste özelliğini anlatmış olduk. Eğitim ve teknoloji alanında takip edilecek kişileri bu listede toplamaya ne dersiniz? Sizin için oluşturduğumuz bu listeye eğitim alanıyla ilgili paylaşım yapan kişileri ekleyebilir ve onları sürekli takip edebilirsiniz. Oluşturmuş olduğumuz listenin linki. Bu linki kullanarak listemize istediğiniz kişiyi ekleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın