Anasayfa Eğitimde Sosyal Medya Twitter Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

Twitter Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

0 2923

Twitter, insanların 140 karakter üzerinden paylaşım yaptıkları, fotoğraf yükleyebildikleri ve bu paylaşımlara hashtag ekleyebildikleri bir platformdur. Twitter ülkemizde giderek yayınlaşmaya başladı. İnternet nüfusunun %31.1’inin Twitter hesabı bulunmaktadır. Toplamda Türkiye’de 11.3 milyon Twitter kullanıcısı bulunmaktadır. Rakamların giderek arttığını düşünürsek eğitimcilerin Twitter platformunda mutlaka olması gerekmektedir. Hem kendi networkünü geliştirmek hem de öğrencilerine paylaşım yapmak, öğrencilerini kontrol etmek açısından mutlaka bu platformda olmalıyız.

Twitter üzerinden bir tane kişisel profil açarak öğrencilerinizle iletişim kurabilirsiniz. Twitter’ı eğitim alanında nasıl kullanacağımıza değinirsek;

  1. Twitter üzerinde 140 karakter üzerinden bilgi paylaşımı yapıldığı için öğrencilerinize duyuru yapmak ve teknolojiyle ilgili önemli bilgileri paylaşmak için kullanabilirsiniz.

  2. Tweetlerinizin sonunda mutlaka “#” hashtag kullanın. Çünkü öğrencileriniz hashtagler sayesinde arama yaparak sizin yapmış olduğunuz bilgilere kolaylıkla ulaşabilir. Örneğin: genel bilgi paylaşımı yaparken tek bir hashtag, sınıflara özel bilgi paylaşımı yaparken farklı hashtag kullanabilirsiniz #btders genel bir hashtag iken, #5Abtders sınıfa yönelik bir hashtagdir.

  3. Konularla ilgili fotoğraf görsel paylaşabilirsiniz.

  4. Öğrencileriniz size mention attığı zaman onları Retweet ederek onları ödüllendirebilirsiniz. Bir öğretmenin bir öğrencinin paylaşımını retweet etmesi söylemiş olduğun bilgiye katılıyorum anlamı içermektedir.

  5. Twitter üzerinden genel bir soruya öğrencilerin size mention atarak cevap vermesini isteyebilirsiniz. Ya da size direkt mesaj (DM)  yoluyla cevap vermesini isteyebilirsiniz.

Twitter sayesinde öğrencilerin tartışma becerisini, işbirlikçi öğrenme becerisini geliştirebilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin takipçilerini genişleterek onlarla belirli zamanlarda tartışmalar gerçekleştirme amacıyla bilgi paylaşımında kullanılabilir.

Twitter kullanarak öğrencileriniz iletişim kurmak ister misiniz? Aşağıda bulunan yorum bölümünden bize yazabilirsiniz! Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın