Anasayfa Eğitimde Sosyal Medya Sosyal Medya ve Eğitim İlişkisi

Sosyal Medya ve Eğitim İlişkisi

Web 2.0 teknolojisi ile hızlıca gelişen teknolojilerden birisi de şüphesiz ki sosyal medyadır. İnternetin hızlıca yayılmasıyla birlikte sosyal medyanın önemi giderek artmıştır. Sosyal medya, günümüzde insanların vazgeçilmez bir tutkusu olmuştur. Sosyal medyanın öğrenciler üzerindeki etkisini olumlu yöne çekmek için onları gözetim altında tutmalı, doğruyu veya yanlışı onlara belirtmeliyiz. Dijital yerliler dediğimiz bireyler internet ve mobil teknolojilerin olduğu zamanda doğup bu zamanda büyüyorlardır. Dijital yerlilerin olduğu sosyal mecralarda olarak onlara eğitim verebiliriz, onlara ürünlerimizi pazarlayabiliriz kısacası onların olduğu mecralarda olmalıyız. X ve Y kuşağı tarafından sosyal medya kötü bir araç olarak görülmekte ve bazı ülkelerde yasaklanmaktadır. X ve Y kuşağının öngörüsüne karşın Z kuşağının eğitiminde sosyal medyayı yararlı bir şekilde kullanabiliriz. Sosyal medyayı olumlu kullanırsak eğer eğitim alanında istediğimiz sonuçları elde edebiliriz.

Peki Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, Web2.0’ın yaygınlaşmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımının yok olup, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımının var olmasıyla ortaya çıkan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya, bir gazete, televizyon, radyo gibi medya iletişim aracıdır; fakat onlar gibi sınırlı bir düzene sahip değildir. Bir konuyla ilgili yorumlarınızı istediğiniz zaman aralığında, istediğiniz şekilde ve yine istediğiniz iletişim aracıyla yorum yapmanızı, düşüncelerinizi paylaşmanızı sağlar. Aslına bakarsanız sosyal medya insanlar arasındaki iletişimi sosyal bir enstrüman haline getirir. Sosyal medyayı bir mahalleye benzetirsek bu mahalle içindeki apartmanlar ise sosyal mecralardır.  Yani sosyal mecraların birleşiminden sosyal medya meydana gelmektedir. Her apartmanın dış yapısı ve içerisinde yaşadığı bireyler farklı olduğundan dolayı her sosyal mecranın farklı yapısı ve farklı bireyleri bulunmaktadır. Örneğin; günümüzde Facebook’ta yaşlı ve genç bireyler yer alıyorken Twitter’da ise çoğunlukla genç bireyler yer almaktadır. Türkiye’de internet kullanıcıları aylık ortalama 50 saatlerini internet ortamında geçirmekte bu 50 saatin 28 saatini de internette sosyalleşmek için kullanıyor.

Sosyal Medyaya Karşı Ön Yargılar Neler?

X ve Y kuşağında sosyal medya alanıyla ilgili birçok değişik ön yargı bulunmaktadır. En sık duyulan ön yargılardan biri “Öğrenciler Facebook’a oyun oynamaya giriyor, sosyal medya insanları oyun bağımlısı yapıyor!” bu ön yargı kısmen doğru olup büyük bir bölümü de yanlıştır. Evet! Öğrenciler, Facebook’a oyun oynamak, arkadaşlarıyla konuşmak, video izlemek ve fotoğraf yüklemek için giriyor ama bu durumu eğitimciler olarak düzeltebiliriz. Yani öğrenciler o platformda zaman geçiriyorsa sizlerde o platformda olursanız okul dışındaki zamanlarda onlarla iletişim kurabilirsiniz.  Böylece onların kötü alışkanlıklar kazanmasını engelleyebilir ve onlarla daha iyi bir ilişki içinde olabilirsiniz. Diğer bir popüler ön yargı ise “Öğrenciler telefon bağımlısı her dakika her an internette oluyor.” Günümüz teknolojisi hızla ilerlediği için eskiden sadece bilgisayar ile yapabildiğimiz işlemleri şuanda akıllı telefonlarla halledebiliyoruz. Bu durumda öğrencilerin telefonları ellerinden düşürmemesi normaldir. Eskiden öğrenme olarak bir sınıf ortamı kabul edilirken bu durum şuanda yerini bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar ve sanal sınıflara bırakmış durumda. Yani öğrenciler artık dört duvar arasında oturup ders dinlemekten sıkılıyor. Onların var olduğu platformlarda olursak onlara daha yararlı eğitimler verebiliriz. Bir de öğrenciler evinde tabletle oynarken okula gelip beyaz tahta ile eğitim görmesi onlar için büyük bir teknoloji uçurumu demektir.

Peki Neler Yapmalıyız?

Dijital yerliler ve eğitim alanıyla ilgili sosyal medyayı kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü onlar her an orada bizimde orada olmamız gerekmektedir. Dijital yerlilerin eğitimi için Facebook, Twitter, Blog ve Google Drive gibi sosyal mecralar kullanılabilir. Özellikle Facebook ve Twitter öğrencilerin yoğun olarak bulundukları platformlardır.

Sizce sosyal medya ile öğrencilere eğitim verilebilir mi? Sosyal medya ve eğitim kavramına olumlu yaklaşıyor musunuz? Yorum bölümünden yorumlarınızı bekliyoruz. Unutmadan bir sonraki yazımızda Facebook ile nasıl eğitim verilir konusuna değineceğiz bizi takip edin!

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın