Anasayfa Özel Eğitimde Teknoloji Özel Eğitimde Kullanılacak Uygulama: Discover Our World

Özel Eğitimde Kullanılacak Uygulama: Discover Our World

0 3892

“Discover Our World” uygulaması zeka geriliği ve otizm hastası çocuklar için tasarlanmıştır. Onların bilişsel becerilerini geliştirmek, sosyal adaptasyonu sağlama ve duygusal sağlığını kurtarmak amaçlanmıştır. Uygulamaya Apple Store üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulama İngilizce ve Rusça olmak üzere iki dilde tasarlanmıştır. Uygulamanın fiyatı $4.98 dolardır.

Uygulama Özellikleri:

• Bu uygulama zeka geriliği ve otizm hastası çocukların ebeveynleriyle beraber çalışmaları için geliştirilmiştir.
•Uygulama yeni resim yükleme ve fotoğraf çekmek için izin verir.
• Fotoğrafı tanımlamak için kendi sesinizi kullanabilirsiniz.
•Uygulama çocuğun gündelik hayatındaki ortamların resimlerini içerir.

discover-our-world-uygulamasi-1

Uygulamada bulunan ekleme özelliği  büyük bir avantajdır. Bu sayede ebeveynler çocuklarına kendi evlerini, oyuncaklarını , bahçelerini hatta sokaklarını vb tanımaları için kendi fotoğraflarını yükleyerek ve işaretleme yaparak tanıtabileceklerdir. Böylelikle çocuklar yaşadığı çevreyi kendi ailesindeki insanların sesinden tanıyıp öğrenecektir. Bu durumda onların öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

Zeka geriliği olan çocukların aynada kendisini görünce sevinmesi, video da kendisini görünce sevinmesi durumlarından yola çıkarak bu özelliğin konulduğunu düşünüyorum.  İnsanlar kendi sesiyle artık kendi evini, sokağını tanıtabilecek ve zeka geriliği olan çocuklar bu evi, sokağı öğrenebilecek.

discover-our-world-uygulamasi-2

Uygulamaya odanın fotoğrafını, sokağın fotoğrafını, mutfağın fotoğrafını, banyonun fotoğrafını, parkın fotoğrafını ve diğer fotoğrafları ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz fotoğraflar üzerindeki nesneleri çocuğunuza tanıtabilir ve ona nesnelerin neler olduğunu öğretebilirsiniz. Kısacası tüm dünyayı çocuğunuza kendi sesinizle ve kendinizin çekmiş olduğu fotoğraflarla tanıtacaksınız.

Uygulamanın 3 modu bulunmaktadır.

1-) Çalışma Modu
2-) “Bir kategorideki tüm nesneleri bulma” modu
3-) “Adıyla nesneyi bulma” modu

Uygulama ile tutarlı oyunlar çocuğun dikkatini nesne üzerine odaklar ve bellekte nesnenin görsel izlenimi koruyarak ona yardımcı olur. Buna ek olarak görsel ve işitsel dikkati geliştirme, nesne ayrım becerilerini geliştirme, görsel belleği geliştirmeye olanak sağlar.

İLGİLİ YAZILAR

0 2941

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın