Anasayfa E-Öğrenme Online Öğrenme Ortamları: edX

Online Öğrenme Ortamları: edX

0 8253

Online Öğrenme

Harvard, MIT gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin çevrimiçi dersleri uzun süredir çeşitli platformlarda yer almakta. Bu platformlar ülkemizde fazla bilinmiyor ve ülkemizden katılan kullanıcı sayısı az. Ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya ve oturmaya başlayan “e-learning”, “distance learning” yani, online öğrenme, uzaktan eğitim gibi kavramların yaygınlaşmasıyla, üniversitelerimizin de buradaki birçok üniversite gibi çevrimiçi dersler yayınlayacağına şüphe yok. Hatta bu platformlardan birisinde Koç üniversitesinden bir ders şimdiden bile yer alıyor. Bu yazıda Edx platformundan bahsedeceğim.

edX

Edx

Edx, MIT ve Harvard tarafından yönetilen bir eğitim platformu. Prensip olarak kar amacı gütmeyen, açık kaynak bu sitede MIT, Harvard, Washington, Berkeley gibi okulların dersleri bulunuyor. Bu derslerin başlama zamanlarını takip edip katılabilir, doğrulama imkânı bulunan, bedava “Honor Code” denilen sertifikanızı edinebilirsiniz.

 

Hangi alanda dersler var? Konular Neler?

Hemen hemen her alanda! Tarihten fiziğe, matematikten finansa, kimya, biyoloji, tıp, bilgisayar, sosyoloji ve çok daha fazlası. Her biri belli bir alana yoğunlaşmış, tasarlanmış dersler. Örnek ders başlıkları aktarırsam;

Positive Behaviour Support for Young Children (University of Washington)

Engineering Software as a Service (Berkeley)
Quantitive Biology Workshop (MIT)

Introduction to Computer Science (Harvard)

Introduction to Global Sociology (Wellesley)

Neden siz de göz atmıyorsunuz?

https://www.edx.org/course-list

 

Kaynaklar neler?

Her bir ders modüllerden oluşuyor. Bu modüllerde videolar, okuma parçaları, sorular ve tartışmalar bulunmakta. Her dersin bir tarihte genel sınavları oluyor. Ödev verilmişse, son gönderme tarihine dikkat edilmesi gerekli. Her dersin kendine göre bir geçme barajı var ve o barajın altında kalmamanız gerekiyor. Videolar, sorular ve kaynaklar bizzat bu üniversitelerdeki profesör ve görevliler tarafından hazırlanıyor. Anlatım şekilleri kesinlikle sıkıcı ve monoton değil. Dersler, dinlerken çok keyif alacağınız değişik bir anlatım tarzına sahip.

Derslerin hepsi İngilizce mi?

Neredeyse tamamı, evet. İngilizce dışında, birkaç adet Çince ve Fransızca ders de yer alıyor. Fakat hayal kırıklığına uğramayın, ders videolarının hepsinin transkripti var ve aldığım derslere dayanarak da rahatlıkla söyleyebilirim ki, bir akademik araştırmada olduğu gibi değil, daha çok günlük ile ders ortamı arasında gidip gelmekte dilin seviyesi.

 

Hangi tür sertifikalar var?

Yukarıda bahsettiğimiz “Honor Code” kursu başarı ile tamamladığınızda sanal olarak edinebileceğiniz bir sertifika. Diğer bir sertifika türü olan X-Serisi olarak da geçen “Verified” ise, ders esnasında sizi belli aralıklarla bilgisayar başında web kameranızla yüz tanıma teknolojisi ile denetlenmeniz sonucunda veriliyor. Bu sertifikanın miktarı ise dersten derse değişmekle beraber, 50$’dan başlamakta. X-Serisi kimliğinizin doğrulanması anlamına geliyor.

 

İletişim nasıl?

Sorularınızı tartışma forumlarında sorabiliyorsunuz. Zaten sürekli size cevaplamanız gereken sorular yöneltiyorlar. Hatta sertifika vermeden önce forumlardaki aktivitelerinize bakılıyor. Sadece ödevleri ve testleri yapmanız önemli değil, sosyal açıdan da aktif olmalısınız. Eğer genel bir sorunuz varsa, iletişim sayfasına not bırakabiliyorsunuz. Aynı şekilde bir soru yönelttiğimde birkaç saat sonra hemen Harvard’dan cevap aldım.

Türk öğrenciler arasında da kaydolacağınız bir etkinlik platformu olmasına rağmen, biraz pasif kalıyor. Örneğin, Amerika’daki öğrenciler ders çalışmak için bir araya geliyor, Hangout’da toplantılar düzenliyorlar. Bu konuda baya aktifler. Zamanla Türk kullanıcı sayısı artarsa neden olmasın?

Daha fazlası için: www.edx.org

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın