Anasayfa Araştırmalar Öğretmenler Neden İnfografik Kullanmalı

Öğretmenler Neden İnfografik Kullanmalı

0 4020

Eğitimag’i takip ediyorsanız son günlerde infografik paylaştığımızı görmüşsünüzdür. Takip etmeye devam ederseniz onlarcasını daha paylaşıyor olacağımızı göreceksiniz. İnfografiklerin popüler olmasının birçok sebebi var. Öncelikle infografikleri okuması, düz yazıları okumasından daha eğlenceli ve hızlı.

 

 

 

bullet_questionİnfografik Ne Anlama Geliyor?

Adından da anlaşılacağı infografiklerde(veri grafiği-veri görseli) veriler genelde grafik şeklinde veya görsellere uyarlanarak verilir, bu da insanların ilgisini çekmekte düz yazıdan çok daha etkilidir. Kısa ve öz olduğu için içerisinde gereksiz bilgi barındırmadan tüm veriyi en kestirme yoldan okuyucuya sunmayı hedefler.

Man-With-Question-01Neden İnfografik Kullanayım?

Yetişkin insanlar hayatları boyunca okumaya alışık oldukları için ya da okumak zorunda bırakıldıkları için metinleri zorlanmaksızın saatlerce okuyabilirler. Ancak çocuklarda durum böyle değildir. Çocuklara sayfalarca istatistiki bilgiyi okumaları için dayatamazsınız. Maksimum 2 sayfada sıkılacaklardır. Yapılan araştırmalara göre ilköğretim çağındaki çocuklarda %3-5 DEHB(Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) görülmektedir. Bu da dolaylı olarak her öğretmenin meslek hayatı boyunca bu tip öğrencilerle karşılaşabileceği anlamına gelmektedir. Araştırmalara göre yaş küçüldükçe belirli bir nesneye odaklanma süresi de yaşla doğru orantılı olarak azalır.(Dianne Dukette; David Cornish (2009). The Essential 20: Twenty Components of an Excellent Health Care Team. RoseDog Books. ss. 72–73. ISBN 1-4349-9555-0)
Bu süre ergenlerde ve yetişkinlerde 20 dakika iken çocuklarda 10 dakikaya kadar düşebilir. Tüm bunların yanısıra Bloom’un Taksonimisi ve Gagne de infografik kullanımını destekliyor.

 

agt_reloadİnfografikler Eğitimi Değiştirebilir mi?

İnfografikler eğitim dünyasını bir araya getirebilir. Deneyimlerini, yaşadıklarını ve kullandıkları yeni inovasyonları dünya ile paylaşmasına yardımcı olabilir.

 

Bir İnfografik Nerelere Ulaşabilir?

World_Map_WSF.svg

Bir infografiği sadece bir sosyal medya platformunda paylaşırsanız bile 5 ayda 200.000 görüntülenme sağlayabilirsiniz. Tıpka Mia MacMeekin’in sitesinde paylaştığı infografik gibi.

Sonraki yazımda infografik nasıl hazırlanır konusuna değineceğim.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın