Anasayfa Eğitsel Uygulamalar İnsanlık için Küçük; Eğitim için Büyük Bir Makina: Siftable

İnsanlık için Küçük; Eğitim için Büyük Bir Makina: Siftable

0 3958

Eğitim dünyası, varoluşunun ilk gününden beri engellenemez bir süratle genişliyor. Bu genişleme çok geçmeden eğitim sistemlerimizde bir Big Bang’e sebep olacak gibi görünüyor. Hatta gerçekleşecek olan Big Bang sinyallerini vermeye başladı bile diyebiliriz.

İnsanlık için Küçük; Eğitim için Büyük Bir Makina: Siftable

Aslında Siftable’lar bir çeşit bilgisayar. Her biri bir kurabiye büyüklüğünde ve birbirleri arasında inanılmaz bir fiziksel etkileşime sahipler. Küpleri yan yana dizerek matematiksel işlemler çözülebildiği gibi kelime dağarcığını geliştirici oyunlar da oynanabiliyor. Siftable’lar bununla da kalmayıp değişik birçok alanda hem oyun hem de eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Zaten eğitim dünyasına en büyük getirisi de bu olacak. Oyun ve öğrenme bir arada! Oyun kısmı çocukları ilgilendirirken öğrenme/öğretme kısmı biz öğretmenleri ilgilendiriyor. Bu küplerden iki tarafında maksimum düzeyde verim alacağı su götürmez bir gerçek. Matematiksel, dilsel işlevlerinin yanında temel renkleri karıştırarak öğrenmek gibi alt seviye bilişsel öğrenmeyi de kolaylaştırıyor.

Bir bilgisayarla yapabilecekleriniz ne kadar sınırsızsa bir Siftable ile yapabilecekleriniz de o kadar sınırsızdır. Bilgisayar programcıları tarafından yazılmış küçük çizgi filmleri öğrencilere sesli geribildirim sağlıyor. Öğrenciler istedikleri karakterin Siftable’ını televizyonun ekranına tutarak o karakterin hikâyeye girmesini sağlayabiliyorlar. Örneğin güneş Siftable’ını televizyona tutan bir çocuk televizyondan sesli olarak şöyle bir dönüt alıyor: “Güneş doğuyor!” Bunun ne derece önemli bir teknoloji olduğunu öğretmen arkadaşlarımız anlayacaktır.

Sizce yapacakları bununla sınırlı mı Siftable’ların?
Belki de en ilgi çekici özelliği olan en güzel kısmını sona bıraktık. Siftable’lar ile herhangi bir müzik aletine ihtiyacınız olmadan beste yapabilirsiniz! Her Siftable bir enstrüman yerine kullanılabilir ve girişlerini-çıkışlarını, ses ayarlarını, filtre eklemek isteyip istemediğiniz gibi seçenekleri de kendinize göre kurabilirsiniz.

Üretim ve Dağıtım

Gelelim üretim ve dağıtım kısmına, proje her ne kadar halka tanıtılmış olsa da henüz dağıtım ve telif hakkı aşamasına gelinmiş değil. Bu sebeple bu harika oyuncakları 1-2 yıl daha sabırsızlıkla da olsa bekleyeceğiz gibi duruyor.

Siftable’ların yaratıcısı olan David Merrill tabii ki kendi ürettiği düşünebilen oyuncaklarını bizden daha iyi tanıtacaktır. Kendisiyle konuşmak, en azından dinlemek için sizi şöyle alalım:

 

İLGİLİ YAZILAR

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın