Anasayfa Eğitim ve Teknoloji Google Glass (İnceleme)

Google Glass (İnceleme)

0 5134

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Robert Koleji’nde düzenlenen Google Glass tanıtım etkinliğine katıldım. Google Glass’ın Developer modeline sahip olan yazılımcılar tarafından(Monitise- Pozitron) gerçekleştirilen sunumda Glass hakkında bilgi edindim ve deneme imkanı buldum. Siz, Eğitimag okuyucuları için daha bir can kulağıyla dinleyip sorular sordum. Eğitimag’in mottosu gereğince deneyimlerimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Teknik Özellikleri

Titanyum gövdeye sahip olan Glass’ı, kullanmakta olduğunuz gözlüğe entegre edebilir veya dilerseniz tek başına gözlüksüz olarak kullanabilirsiniz.

Kendi içinde 12gb hafızası bulunan cihaz, bulut erişimi ile kapasitesini 16gb’a kadar yükseltebiliyor.

Cihaz Wi-Fi(802.11b/g) ve Bluetooth özelliklerini içerisinde barındırıyor.

5 mp fotoğraf, 720 mp kalitesinde de video çekimi sağlıyor.

Nasıl Çalışıyor?

1779949_803436896337266_342541952_n

Google, Glass’ın insanları gerçek dünyadan koparmayacağını, aksine insanların işini kolaylaştıracağını henüz gözlük tasarım aşamasındayken bile üzerinde defaatle duruyordu. Ben de deneyimlerim sırasında gördüm ki, Glass insan hayatında yardımcı rolü görüyor. Zaten cihaz gözünüzde sürekli açık kalmıyor.

Başınızı gökyüzüne kaldırdığınızda cihaz açılıyor ve gözünüzün önüne saatin yazılı olduğu bir ekran geliyor

 glass_01_menu

Glass ile sol tarafındaki multitouch özelliği bulunan dokunmatik panelden etkileşim gerçekleştiriyorsunuz. Dilerseniz de konuşarak direktif verebilirsiniz. “Ok. Glass” dediğinizde ana menüyü görüyorsunuz. Glass’ın Ana menüsü şu şekilde;

GoogleGlassTouchVoiceMenu

Sorduklarım

1) Google Glass’da uygulama çeşitliliği nasıl olacak?

Glass android işletim sistemiyle çalışan bir cihaz olduğundan dolayı uygulamaları da android’e benzer bir şekilde yazılacak. Zaten bizim hali hazırda geliştirdiğimiz 2-3 uygulama var.(İşbankası, Garanti ve bilyoner.com)

2) Google Glass’ın tasarımsal olarak geliştirilebilirliği var mıdır?

Sizin de gördüğünüz gibi Glass çok basit tasarımsal protokoller uyguluyor. Burada amaç insanların kafasını karıştırmamak. Genelde siyah üzerine beyaz metin okunurluğun en iyi sağlandığı renklerdir. Bu yüzden tasarım bu yönde gerçekleştirilmiş. Ve Çok fazla müdahelede bulunamıyoruz.

3) Neden bir GSM hattı ile Glass’a 3G sağlanamıyor?

Gözlüğün konumu gereği. Glass, beyne çok yakın bir noktada bulunduğundan dolayı GSM hattının yaydığı yüksek frekanstaki radyasyon, uzun vadede beyin hasarına yol açabilir. Bu yüzden internet bağlantısı ihtiyacını Wi-Fi veya telefonunuzdan hotspot açarak giderebilirsiniz.

Dağıtım ve Fiyatlandırma

2014’ün 2. yarısında son kullanıcıyla buluşması beklenen Glass’ın fiyatının 300 ila 500$ arasında olması bekleniyor.

 

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın