Anasayfa Eğitim ve Teknoloji Ödevleri Artık Google Yapacakmış!

Ödevleri Artık Google Yapacakmış!

1 3022
Google Arama İpuçları

Başlıkta da söylediğimiz gibi ödevleri artık google yapacakmış. Bildiğimiz üzere internet üzerinde birçok bilgi bulunmakta araştırmak istediğimiz konuyla ilgili noktalara ulaşmak için epey bir çaba sarf etmemiz gerekmektedir. İnterneti bir madene benzetirsek bu maden içerisinde aradığımız bilgi ise mücevher olabilir. Yani o mücevhere ulaşmak için birçok bilgiye göz gezdirmemiz gerekmektedir. Gelin size maden içerisindeki mücevheri ararken işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu göstereyim. Bu ipuçlarını ödev yaparken, tez hazırlarken, öğrencilerinize değişik kaynaklardan bilgi aktarımı yaparken kullanabilirsiniz. Gerçi istediğiniz aramaya ulaşmak için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz. Kısacası size Google ile konuşma sanatını söyleyelim.

Google ile Konuşma Sanatı Nasıl Oluyor?

Araştırmalarınızda verimli bir arama yapmak için şunlara dikkat etmelisiniz.

 1. Spesifik Olun: Bir arama yaparken ilk önce mutlaka bildiğiniz kaynaklardan yola çıkarak arama yapın. Mesela takip ettiğiniz blog, takip ettiğiniz yazar olabilir. Peki ya bu takip ettiğiniz kaynaklara direk nasıl ulaşacaksınız?

  site:websiteURL ile takip ettiğiniz sitenin tüm linklerine ulaşabilirsiniz. Örneğin: site:egitimag.com Eğitim araması yaparsanız Google’da indexlenen egitimag.com sitesinin sayfaları arasından eğitim kelimesini aratırmış olursunuz.

  author:yazarAdı şeklindeki arama ile takip ettiğiniz yazara ait tüm yazıları bulabilirsiniz. author:Onur Ünal şeklinde arama yaparak Onur Ünal’ın yazmış olduğu yazılara ulaşabilrsiniz.

  intitle:kelime şeklinde arama yaparsanız aramış olduğunuz kelime hangi sitenin başlığında yazıyorsa o siteler size gözükür. Mesela intitle:”Eğitim ve Teknoloji” yazarsak “Eğitim ve Teknoloji” kelimesini site başlığında geçiren sayfalar listelenmiş olur.

  inurl:kelime şekilnde arama yaparsanız aramış olduğunuz kelime hangi sitenin linkinde bulunuyorsa onu size getirecektir. Örneğin inurl:egitim-teknoloji şeklinde bir arama yaparak url’de egitim-teknoloji geçen siteleri listeletmiş olursunuz.

  Unutmadan! Bu aramaları yaparken birden fazla komut kullanabilirsiniz. Mesela egitimag.com sitesindeki title’da Teknoloji geçen sayfaları araştırmak istiyorsanız. site:egitimag.com + intitle:”Teknoloji” yazmanız yeterli olacaktır.

  Dipnot: + veya – karakterleri ile kullanarak aramada birleştirme ya da çıkartma işlemi yapabilirsiniz. + karakteri birleştirme, – karakteri ise çıkartma işlemi olarak kullanılmaktadır.

  Örneğin; egitimag.com sitesindeki başlığında haber olan sayfaların listelenmesin istemiyorsanız.
  site:egitimag.com -intitle:”haber” yazmanız yeterli olacaktır.

 2. Dosya Biçimlerini Kullanın: İnternette her zaman web sayfalarını üzerinde yer alan bilgileri aramıyoruz. Bazen bir pdf, bir jpeg veya bir gif dosyasına ihtiyacımız olabiliyor. İşte bu arama tür tam size göre!

  filetype:uzantı şeklinde arama yaparak istediğiniz uzantıyla ilgili veriye ulaşabilirsiniz. Mesela içerisinde eğitim ve teknoloji olan pdf dosyalarına ulaşmak için;

  filetype:pdf +  “Eğitim ve Teknoloji” araması yapmanız gerekmektedir.

 3. Joke İfadeleri Kullanın: Daha öncede bahsettiğimiz üzere + ve – joker karakterlerimiz bulunmaktaydı. Bunların yanı sıra * da bir joker karakterdir. Google’da * karakterinin anlamı ise boşluk doldurmadır. Mesela bir kelime öbeği arıyorsunuz ama onun sonuna gelebilecek karakterleri bilmiyorsanız. * karakterini kullanarak sonuna gelebilecek kelimeleri öğrenebilirsiniz. Örneğin; “Eğitim ve Teknoloji *” araması yaparsanız karşınıza Eğitim ve Teknoloji kelimesinin hemen yanında tasarım, fakültesi gibi kelimelerin geldiğini göreceksiniz.

Bu kadar bilgiden sonra sıra şimdi biraz pratik yapmaya geldi di mi? Öyleyse bu videomuzu  mutlaka izlemelisiniz.

Daha önce yapmış olduğunuz araştırmalarınızda yukarıda bahsetmiş olduğum ipuçlarını kullandınız mı? Kullanmadıysanız eğer bir sonraki araştırmanızda kullanır mısınız? Maden içerisindeki mücevheri bulduğunuzda bize yazın. Yorumlarınızı bekliyoruz!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın