Anasayfa Eğitimde Sosyal Medya Facebook Sayfaları İle Öğrencilere Nasıl Eğitim Verilebilir?

Facebook Sayfaları İle Öğrencilere Nasıl Eğitim Verilebilir?

1 5583
Eğitimde Sosyal Medya - Facebook Sayfalarıyla Eğitim

Sosyal medya şüphesiz ki gün geçtikçe gelişmektedir. Öğrencilerin sosyal medyayı sıklıkla kullandığını düşünürsek bizim de olmamız gerekmektedir. Bu yazımızda sosyal medyanın vazgeçilmezlerinden Facebook Sayfalar ile nasıl eğitim verilir? konusuna değineceğiz. Bir önceki yazımızda Facebook Grupları ile nasıl eğitim verilir? konusuna değinmiştik.

Facebook Sayfa özelliğiyle de öğrenciler için bir sınıf oluşturabilirsiniz. Bu sınıf biraz daha public olacaktır. Sayfa özelliğinin doğası gereği öğrenciler sayfayı beğenir ve takip eder. Oluşturmuş olduğunuz sayfayı başka kişilerde beğenebilir. Facebook sayfanın özelliklerine değinecek olursak;

  1. Oluşturmuş olduğunuz sayfaya kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz fotoğraf herhangi bir görsel olabilir ama öğrencilerinizle toplu çekilmiş bir fotoğrafı kapak profili yaparsanız sınıfınızı temsil edeceği için pozitif bir geri dönüş alabilirsiniz.

  2. Sayfanız üzerinde insanlarla fotoğraf, video, link paylaşımı yapabilirsiniz. Örneğin konunuzla ilgili bir görsel hazırlayarak bunu sayfanızda paylaşırsanız öğrenciler bu görsele yorum yapabilir, görseli beğenebilir ya da görseli paylaşabilirler.

  3. Sayfa üzerindeki kişilerle etkinlik düzenleyebilirsiniz. Böylece sosyal bir sayfa oluşturmuş olabilirsiniz.

  4. Sayfaya sekme ekleyebilirsiniz. Yani sayfanıza Twitter’ı, Moodle’ı, Youtube’u ve daha nice siteyi entegre edebilirsiniz. Öğrenciler, Facebook üzerinden çıkmadan sizin atmış olduğunuz tivitleri okuyabilir. Ayrıca öğrenciler için Moodle ortamı oluşturduğumuzu düşünelim. Moodle’ı, Facebook’a entegre ederek öğrencilerin Facebook üzerinden çıkmadan sizin moodle ortamında ders çalıştığını görebilirsiniz. Öğrenci bir yandan arkadaşıyla konuşacak bir yandan da sizin sayfanızdaki sekme sayesinde moodle bağlanıp dersini takip edebilecektir.

  5. Sayfa üzerinde öğrencilere online sınav yapabilirsiniz. Örneğin bir postta öğrencilere soru sorabilir. O soruların cevaplarını size sayfa üzerinde bulunan mesaj bölümünden göndermesini sağlayabilirsiniz. Öğrenciler cevapları göndermiş olduğunuz postun altına değil de size mesaj atarsa cevapların gizliliğini sağlayabilirsiniz.

  6. Sayfanın admin panelinden paylaşmış olduğunuz gönderi kimlere ulaştığını sayısal olarak görebilirsiniz. Yani örneğin “Ekran Kartı Nedir?” diye bir görsel hazırlayıp bunu paylaştığınızda bu postun sayfanızdaki kaç üyeye ulaştığını öğrenebilirsiniz.

  7. Sayfanızdaki kişilerin yapmış olduğu paylaşımlara kendi adınızla ya da sayfanızın adıyla yorum yapabilirsiniz.

  8. Sayfanızda paylaşmış olduğunuz gönderiyi “Üstte Tuttur” seçeneği ile tüm paylaşımlarınız üzerinde durmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle insanların dikkatini çekebilirsiniz. Örneğin, bilgisayar konusundaki bir gelişmeyi direk önemli bilgi olarak üste tutturarak insanların sayfanıza geldiğinde o gönderiyi görmesini sağlayabilirsiniz. Ya da sınıf ile ilgili bir bilgiyi üstte tutturabilirsiniz.

  9. Sayfanız public olduğu için sektörle ilgili kişiler sayfanızı beğenip orada öğrencilerin ilgilendiği alanla ilgili paylaşımlar ya da yorumlar yapabilir.

  10. Facebook’un timeline özelliği sayesinde öğrenciler paylaşımlarınızı düzenli bir şekilde takip edebilir. Yani 2013 yılında yapmış olduğunuz paylaşımları aylar şeklinde görebilir.

Facebook sayfaları kullanarak bir sınıf oluşturabilir orada öğrencilerinizi bir araya toplayabilirsiniz. Facebook sayesinde öğrenciler işbirlikçi öğrenme, araştırma, sorgulama, tartışma becerilerini geliştirebilir. Sayfanızı herkes beğenebildiği için mutlaka Facebook sayfanızın kurallar listesi olmalıdır. Sayfa içerisinde yapılan gönderileri kurallar dâhilinde yaparsanız sayfanın yönetimi kolaylaşacaktır. İnsanları sayfada yönetirken yapmış olduğumuz paylaşımlarda büyük harf kullanmazsak daha olumlu tepkiler alabiliriz. Sosyal medya üzerinde büyük harf kullanmak bağırmak anlamı doğurduğu için sayfanızda bazı tatsızlıklar oluşabilir.

Facebook sayfaları konusunu anlatırken uygulama yapmak olmaz di mi? Bu yazımızı yazarken örnek olarak oluşturmuş olduğumuz facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda örnek bir olay üzerinden facebook’u eğitimde nasıl kullanabileceğimizi ayrıntılı olarak anlatacağım. Facebook Sayfalarını kullanarak öğrencilerinize eğitim vermek ister misiniz? Facebook Sayfaları sizce eğitimde ne kadar yararlı olur? Yorumlarınızı bekliyoruz.