Anasayfa Ev Yapımı Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır?

1 42612

Hologram Nedir?

Holograma bir objenin 3 boyutlu imajını sanal olarak oluşturma methodu diyebiliriz. Bu 3 boyut ise uzunluk, genişlik ve derinlik. Bir çok hologram çeşidi var. Ama eğitimde kullanacağımız hologramlar 2 adet: 2 boyutlu ve 3 boyutlu.

Hologram Nasıl Yapılır?

Bugün öğrendiğim hologram tarifi beni çok heyecanlandırdı ve hemen yazmam gerektiğini düşündüm. Bu yüzden kalemi, kağıdı ya da akıllı cihazınızı alın elinize tarifi veriyorum.
Malzemeler:

1. Mika diye tabir ettiğimiz saydam düz bir malzeme. Buna örnek olarak eski CD’lerimizin kapları olabilir.

2. Yapıştırıcı. Ben deneme amaçlı olarak bant kullandım. Ama silikon kullanmayı da deneyeceğim. Denedikten sonra görüşümü paylaşırım.

3. Akıllı telefon. Video oynatabilmesi yeterli.

Şimdi tarife gelelim:

İlk işimiz mikayı kesmek. Ama nasıl keseceğiz? Kısa kenarı 1 cm, uzun kenarı da 6 cm olmak üzere çiziyor ve yüksekliği de 3.5 cm olacak şekilde aşağıdaki görseldeki gibi bir yamuk kesiyoruz. Bu ölçüler telefon büyüklüğündeki bir cihaz için ideal.10′ büyüklüğündeki bir tablet için ölçüleri 2 katına çıkarabilirsiniz.

Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır1 Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır-2

Bu kestiğimiz yamuklardan 4 tane olması gerekiyor. Böylece bu parçaları birbiriyle birleştirerek 3D görünümünü elde edeceğimiz ortamı yaratmış olacağız.

Kestiğimiz parçaların birleştirirken yaptığım örnekte bant kullandım. Ama daha düzgün görünmesi başka yapıştırıcıları da kullanabilirsiniz.  Parçalar birleştiğinde aşağıdaki resimdeki gibi bir piramit görünümü elde edeceksiniz.

Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır-4

Geldik son aşamaya. Görüntüyü nasıl elde ederiz?

Örnek çalışmalarınız için youtube’dan videolar bulabilirsiniz. Örnek:

Artık hazırız. Telefonunuzdan bu görüntüyü açın ve piramit hologramı ortasına yerleştirin. Gördükleriniz çok hoşunuza gidecektir.

Hologram Yapmak İçin Video Nasıl Çekilir?

Günümüz öğretmenleri olarak bir çok ders videoları çekmek zorundayız. Hatta  bir sürü videonuz olduğunu düşünüyorum. Ben de bir deneme videosu çekmeden önce youtube’dan  piramit hologram videolarını izledim. Dikkatimi çeken şey ise daha önce yaptığım piramit projektörünün her bir yüzeyine görüntünün 4 yüzeyinin de ayrı videolar halinde yansıması oldu. Karmaşık gelebilir. Bu benim çektiğim videodan bir ekran görüntüsü:

Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır-4

Görselde, hazırladığımız piramit projektörü ve videoyu görüyorsunuz. 4 görüntü var ve bu dört görüntüyü aynı anda 4 kamera ile nesnenin 4 tarafını kaydedebilirsiniz. Yani resimdeki dünyayı öğretmen olarak düşünürsek ön, arka, sağ yan ve sol yan olarak 4 profili 4 ayrı kamerayla çekmeniz gerekir. Ama bence bu kadar zahmete gerek yok. Kendi denemelerim sonucunda kendi videomu sadece ön profilden çektim ve yeterli olduğunu düşünüyorum. Aradaki fark sadece, 4 profil olduğunda, projektör ve cihazı çevirdiğinizde öğretmeninizi yan ve ya arka profilden görebiliyor olmanız. Bence öğrencinizin sizi farklı açılardan görmesinin çok da gereği yok

Videoyu kaydetme özelliğine gelelim. Bu kaydı yaparken arka planınızın siyah olması önemli. Çünkü projektörde siyahın yansıması gözükmüyor ve arkaplanımız transparan gözüküyor.  İsterseniz kaydı arkaplanı siyah bir ortamda yapın isterseniz yeşil ekran kullanın. Ben yeşil ekranın önüne geçerek çekimimi yaptım ve yeşil alanları kaldırıp siyaha boyadım. (Not: Özellikle IOS cihazlar için Green Screen uygulamaları App Store’da mevcut. ) Ayrıca ekran görüntüsündeki gibi videoyu bir video editör programıyla 4 tane olacak şekilde çoğalttım.

Ve artık hazırız…  Ev Yapımı Hologram Nedir, Nasıl Yapılır-4

Gördüğünüz üzere gayet güzel ve etkili bir hologram çalışması oldu. Uyguladıktan sonra görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

1 YORUM

  1. Merhabalar, videoyu çoğaltmak için kullandığınız video editor hangisi paylaşırsanırz çok sevinirim. Piramidim var video da yapmak istiyorum ama uygun programı bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın