Anasayfa Eğitim ve Teknoloji Eğitimde Tablet Kullanan Öğretmenlere 10 İpucu

Eğitimde Tablet Kullanan Öğretmenlere 10 İpucu

Eğitimde Tablet Kullanan Öğretmenlere 10 ipucu

Eğitim ile teknoloji giderek iç içe olmaya başladığı bu günlerde size bi’ ipucu yazısı daha yazalım dedik. Fatih Projesi ile tablet ile eğitime geçileceği için öğretmenlerin işlemlerini kolaylaştırabilecek 10 ipucuyu derledik ve sizinle paylaşıyoruz. Unutmadan geçen yılın son çeyreğinde Fatih Projesi’nin tablet ihalesi vardı bu ihale Telpa Telekomünikasyon tarafından alındı. MEB’in dokuzuncu sınıf öğrenci ve öğretmenlerine dağıtılmak üzere 675,000 adet tablet bilgisayar, 550,000 adet kılıf ve 125,000 adet klavye ihalesi yaptığını biliyoruz. General Mobile’ın Türkiye’de ürettiği, FATİH projesi kapsamında okullara dağıtılan tableti e-tab’ı yakından incelemek istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz. İlerleyen günlerde Fatih Projesi için üretilen e-tab’ı inceleyen bir yazı yazacağız. Lafı fazla uzatmadan öğretmenlerin tablet sınıflarında kullanabileceği 10 ipucun sizlerle paylaşalım. Unutmadan! bu yazımız sadece Fatih Projesi odaklı değil tüm tablet sınıflarına odaklanarak yazılmıştır.

  1. Tablet kullanılan sınıflarda olmazsa olmazlardan biri de internettir. Google Uygulamalarını kullanarak sınıf içerisindeki ödev ve zaman yönetimini en üst seviye çıkarabilirsiniz. Yani? Öğrencilere Google Uygulamalarını kullanmaya teşvik ederseniz ödevlerini evde unutmalarına imkan sağlamamış olursunuz. Google Uygulamalarının sunmuş olduğu kullanabilirlikten faydalanabilirsiniz.

  2. Sınıf içerisinde kullanmış olduğunuz tabletlerde herhangi bozulduğu da ne yapacaksınız? Mutlaka bir B Planın olmalı yani bir yedek tablet temin edebilirsiniz ya da tablet ile ilgili hayat kurtarıcı ipuçlarını öğrenip el kitabı haline getirebilirsiniz. Örneğin iPad’leri kullanırken donma gibi sorun olduğu zaman başlat ve orta tuşa uzunca basılı tuttuğunuzda tabletiniz kendine reset atacaktır. Olası donma durumlarına karşı böyle ufak ipuçları o an ki dersiniz kurtarabilir.

  3. Öğrencilerinizden biri hasta oldu ve okula gelemediğini farz edelim. Peki ya bu durumda ne yapacaksınız? Öğrenci Google Hangouts uygulaması o anki derse bağlanıp yattığı yerden sizin dersinizi dinleyebilir. Çok önemli dersleriniz de böyle bir uygulama yapabilirsiniz. Bu durumu fazla abartmamakta fayda var çünkü öğrencilerin dersleri yattıkları yerden dinleyebileceği algısını yaratmamak gerekmektedir.

  4. Mutlaka kural listesi oluşturun. Öğrencilerin tabletler ile ders içinde farklı şeyler yapabileceğini de unutmamak lazım. Ders esnasında internet ortamında gezinme gibi. Ders ile ilgili kurallarınızı yazılı ve sözlü olarak öğrencilere belirtmelisiniz. Öğrencilerinizin size karşı dürüst olmasını isterseniz bu kötü durumu minimum seviyeye indirmiş olabilirsiniz.

  5. Dersin tamamını tabletlerde yapmadığınızı farz edersek ders dışında tabletler nerede saklanacak? Öğrencinin sırası altında mı? Çantada mı? Yoksa sizin kontrolünüzde mi? Sınıfınıza en uygun yapıyı seçmek zorundasınız. Sıra altında ve ya çantada bulunan tabletler ders esnasında gizlice kullanılabileceğinden ötürü bence tabletleri sizin toplamanız gerekmektedir. Bu biraz zaman kaybı olabilir ama dersi verimli işleyebilirsiniz. Hatta öğrencilere bir havuç vererek onları motive edebilirsiniz. MEsela dersin son 10 dakikasını tablet ile serbest zaman ayırabilirsiniz.

  6. Tabletlerinize aylık olarak belirli kontroller yaptırabilirsiniz. Böylece oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

  7. Apple marka tablet kullanıyorsanız eğer öğrenciler için mükemmel bir uygulama olan iStudiez’i kullanabilirsiniz. Derslerinizle ilgili tüm planları buraya aktarabilirsiniz. Günlük, haftalık ve aylık olarak planlama yapabilirsiniz. Eğer Apple marka tablet kullanmıyorsanız. Google takvim ile iStudiez uygulamasının yapmış olduğu işlemleri yapabilirsiniz. iStudiez programı kadar kapsamlı olmasa da işinizi mutlaka görecektir.

  8. Dersiniz ile ilgili planlamaları en az 24 saat önceden yapın ve bunu öğrencilerinizle paylaşın. 7. Maddedeki uygulamaları kullanıyorsanız bu işlemi zaten önceden yapmış olacaksınız. Öğrencileriniz ile yapmış olduğunuz planı önceden paylaşırsanız tablet getirmeme ya da unutma durumunun önüne geçebilirsiniz.

  9. Haftalık olarak öğrencileriniz ile tablet ile yapılabilecekleri anlatın. Mesela tablet ile ilgili basit ipuçlarını öğrencilerinle paylaşabilirsiniz. Onların tablet kullanımını maksimum seviyeye çıkaracaktır.

  10. Eğitim ve teknolojinin birlikte kullanımını güncel olarak aktaran egitimag.com’u takip etmeyi unutmayın! :)

Yeni nesil eğitimin giderek yaygınlaştığı bu dönemde eğitimde tablet kullanan öğretmenlere 10 ipucu yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sınıfınızda tablet kullanıyorsanız karşılaştığınız sorunları ya da ipuçlarını bizimle aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilir misiniz?

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın