Anasayfa Araştırmalar Dijital Vatandaşlık Nedir? Dijital Vatandaş Kimdir?

Dijital Vatandaşlık Nedir? Dijital Vatandaş Kimdir?

7 42781

Dijital vatandaşlık, dijital vatandaşlık… Son dönemde hepimizin duyduğu bir kelime olsa gerek. Özellikle internetin hızla yaygınlaşmasından dolayı insanlar dijital bir birey olmaya başladı. Dijital vatandaş kelimesini ilk duyduğumda aklıma ilk olarak bir ülkedeki bireylerin dijitalde bir topluluk oluşturması gelmişti. Daha sonra bu olayı dijital ülkeye benzettim. Yani insanlar bir araya gelerek bir topluluk oluşturuyor ve bu toplulukta yaşamını sürdürmeye devam ediyor ama bu yaşamı sürdürme olayı online ortam da oluyor. Örneklendirecek olursak bir ülke düşünelim; bu ülkenin bireylerinin hepsi işlerinin büyük bir çoğunu (e-devlet, sosyal ağlar, eğitim vs.) internet üzerinden hallediyor ve burada dijital vatan, dijital ülke kavramı ortaya çıkıyor.

Dijital ülke kavramı ortaya çıktığından dolayı da bu ülkeyi oluşturan bireyler de dijital vatandaş oluyor. Gerçek devlet düzeninde insanların bir kimlik numarası mutlaka oluyor ve bu kimlik numaraları ile işlerini halledebiliyorlar. Peki ya dijital ülke de? Bence dijital ülkenin kimlik numarasını da e-posta adresleri oluşturabilir, her bireyin kimliği onun e-posta adresi olabilir. Dijital göçmenler dediğimiz kişiler bile artık e-posta adresi alıp sosyal ağlara katılıyor ve sosyal ağlara katıldıktan sonra sevdiklerini takip edebiliyor. Kısacası herkes dijital bir birey olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Dijital vatandaş olduğumuza göre herkesin kendi hak ve özgürlükleri de mutlaka olacaktır. Bu hak ve özgürleri peki kim belirleyecek? Dijital vatandaş kanunları olacak mı? Bu soruların cevabını sanırım önümüzdeki yıllarda görebileceğiz.

Dijital vatandaşlık ile ilgili benim düşüncelerimi okudunuz. Peki ya diğer düşünceleri merak ediyor musunuz?

egitimdeteknoloji.com’un dijital vatandaşlık yorumu:

21. yüzyıldaki teknolojik gelişmeler okulların iyi vatandaş yetiştirme sorumluluğunun yanısıra ‘dijital vatandaş’ yetiştirme sorumluluğunu da getirmiştir. Öğrencilerin teknolojiden faydalanırken bazı normlara dikkat ederek kullanmaları, hem onları hem de toplumun tamamını ahlaki açıdan ve güvenlik bakımından ilgilendirir. Bu nedenle teknolojiyi kullanan herkesin dijital vatandaşlık normlarından haberdar olması ve bu normlara uyması gerekir.

Dijital vatandaş bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen, online davranışlarının etik sonuçlanırın bilen, ahlaki online kararlar alabilen, teknolojiyi kötüye kullanmayan, dijital dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden vatandaştır. Bu bilincin öğrencilere doğru bir şekilde verilmesinde okullarla işbirliği yapıp onlara rehberlik ediyoruz.

alibabaoglan.com’un dijital vatandaşlık yorumu:

Dijital Vatandaş kavramı ilk kez 2010 yılında dile getirdiğim bir kavram.
Tanımını ise; “Gelişmeleri ve dünyayı televizyon yerine telefon ekranından takip eden insanlar.” şeklinde yapmak mümkün. Daha öncede çok kez söyledim, bende bu grubun içerisindeyim. Y ve Z kuşağının bireylerinin hemen hemen hepsi bu grupta. X kuşağından da ciddi oranda bu tarafa doğru bir geçiş var. Başlarda özellikle çocuklarının ne yaptıklarını takip edebilmek için Facebook’a, Twitter’a üye olan anne ve babalar, hızla gözlemci aşamasından yorumcu aşamasına geçiyor. Artık onlarda bu dünyadaki bilgiyi tüketen değil, bilgiyi üreten, yorumlayan kişi oluyorlar. Dijital göçmen aşamasından, dijital vatandaş aşamasına geçiş bu.

ashleeselin.wordpress.com dijital vatandaşlık yorumu:

Bir toplumu oluşturan bireylerin yani vatandaşların, ait oldukları toplumdaki vatandaşlık sorumluluklarını yerine getirme, hak ve fırsatlarını kullanma ve günlük yaşamlarını devam ettirme dijital vatandaşlık kavramını ortaya çıkarmıştır. Dijital vatandaşlık en genel kapsamda teknoloji kullanımına ilişkin davranış normları olarak tanımlanmaktadır. Dijital vatandaşlık teknolojiyi kullanırken etik ve uygun davranışlarda bulunma ve bu konuda bilgilenmeyi içermektedir.Buna göre dijital vatandaşı şöyle tanımlayabiliriz.

Bilgi ve iletişim kaynaklarını kullanırken eleştirebilen, çevrimiçi yapılan davranışların etik sonuçlarını bilen, ahlaki olarak çevrimiçi kararlar alabilen, teknolojiyi kötüye kullanmayarak başkalarına zarar vermeyen,Sanal dünyada iletişim kurarken ve işbirliği yaparken doğru davranışı teşvik eden vatandaştır.

Türkiye’de Dijital Vatandaşlık Algısı ve Bu Algıyı İnternetin Bilinçli, Güvenli ve Etkin Kullanımı ile Artırma Yöntemleri – Ahmet Çubukcu ve Şahin Bayzan’ın yorumunu okumak için tıklayınız.

Kullanılan Kaynaklar:

egitimdeteknoloji.com | alibabaoglan.com | ashleeselin.wordpress.com | Ahmet Çubukcu ve Şahin Bayzan’ın yorumları

7 YORUM

  1. çok teşekkür ederim çoğu siteye baktım fakat anladığım pek söylenemez sizin sayenizde anladım anlatımınız çok güzel yeniden teşekkürler

Bir Cevap Yazın