Anasayfa Eğitim ve Teknoloji Çocuklar teknolojiyi zaten çok iyi kullanıyor mu?

Çocuklar teknolojiyi zaten çok iyi kullanıyor mu?

Günümüzde çoğu insanın ağzından duyduğumuz cümleler “çocuklar teknolojiyi zaten çok iyi kullanıyor, zaten her şeyi biliyorlar..”  Çocuklar mı teknolojiyi iyi kullanıyor yoksa bunu söyleyenler mi teknolojinin kullanımından habersiz, tartışılır..

Bildiğiniz gibi çocukların teknolojiyi kullanma şekli çoğunlukla oyun oynamak, sosyal iletişim sitelerini tamamen eğlence amaçlı kullanmak. Öyleyse onları uyandırmalıyız! Teknoloji kullanımının telefondan ya da bilgisayardan oyunlar oynayıp sadece eğlenmek için vakit geçirmekten ibaret olmadığını, teknolojik araçları kullanarak neler yapabileceklerinin onlara göstermeliyiz. Peki bunu nasıl yapacağız?

Geçtiğimiz haftalarda @egtkonus’ta tartışılan bu konuda, eğitimcilerimiz ve egitimci adaylarımızın görüşlerinden bazılarına bakalım:

 • @iskaraman: Teknoloji ile eğlenen bu nesli eğlendikleri platformlar ile eğitmek-öğretmek de mümkün diyorum.
 •  @mmustafayavuz: Ögrencilere erken yaslarda kodlama öğretelim. Bilgisayarla “oynayan” ögrenciler vakitleri etkili kullanıp ürün geliştirsinler.
 • @iOnurUnal: Bence çocuklar bol bol uygulama yapmalı ve keşfederek öğrenmeli. Bunun sonunda somut örnekler olacak haliyle istekleri artacak.
 • @iskaraman: Sınıflarda ciddi biçimde teknolojik araçlar kullanılmalıdır. Twitter, Facebook, Blogger, İnstagram, Skype, Whatsapp gibi..
 • @TokluTuba: hedefler belirterek ödevlendirmeler yaparak bilgisayarı, tableti sadece oyun oynamak için kullanmamasını sağlayabiliriz.
 •  @RumeysaPlt: Basit bir yazılım,kodlama ödevleri ile öğrencinin teknolojiyi hangi alanlarda kullanabileceği yönlendirilmeli.Kendi keşfetmeli.
 •  @orhan10aslan: Öğretebilmek için öncelikle öğrenmek gerekir, bu yüzden önceliğimizin eğitimcileri eğitmek olduğuna inanıyorum.
 • @DalidaEkbenli: Aslında her okula bir formatör (eğitim teknoloğu) atanmalıve süreci takip etmeli, ders içerik ve planlarında yardımcı olabilmeli.
 • @dincherdemir: Teknolojinin etkin kullanımı da kullandırılması da, sağlam bir metod ve öğretim tasarımına ihtiyac duyar! Büyük eksikliğimiz bu!
 •  @olcaybuyukcapar: Mart ayında Scratch’a başlayacağım ama çocuklar şimdiden “ne zaman oyun yapacağız” diyor! Onları seviyorum.
 • @DrSelcukOzdemir: Öğretmenlik de eğitim de öğrenme de yöneticilik de şekil değiştiriyor. Uyum sağlayan ayakta kalacak. Sanayi dönemi eğitimi bitti.

Gördüğümüz gibi öğrencilerin teknoloji kullanımını iyileştirmek, teknolojiyi amacına uygun kullanmalarını sağlamak için hemfikir olduğumuz düşünceler; teknolojiyi derslerimize entegre etmek, öğrencilerin günlük yaşamlarında kullanmalarını sağlamak, öğrenciye hazırı vermekten ziyade malzemeleri verip onlardan yapmalarını istemek. Öğrenciyi üreten, keşfeden konumuna getirmek. Bunun için önceliğimiz nitelikli öğretmenler olmak, kendimizi geliştirmek ve öğrencilerimizi donanımlı bireyler olarak yetiştirmek. Eğitim sürecimizi sürekli gelişen teknolojiyle şekillendirip, geliştirmek..

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın