Anasayfa Eğitimde Teknoloji Başarılı Öğretmenin 5 Sırrı

Başarılı Öğretmenin 5 Sırrı

Eğer bir çocuğa okuldaki başarısının neden kaynaklandığını sorarsanız muhtemelen “mükemmel kitaplar” veya “video dersleri sayesinde” gibi cevaplar almayacaksınız. Alacağınız cevap daha çok şuna benzeyecektir: “Lisede bi’ matematik hocam vardı. Benden asla vazgeçmedi. Harika bir öğretmendi.”

Neden öğrenciler eğitimdeki başarılarının temeline genelde dersini tutkuyla işleyen ve alanında uzman olan öğretmenle oluşturulmuş kişisel bağı koyarlar? Başarı ölçü birimi olmayan bir kavramdır ve dünya genelinde eğitimciler kendilerini ne kadar geliştirip geliştiremediklerini ölçmeye çalışırlar.
Ama ilk ve en önemli soru şudur:
Öğretmenler öğrencilerine ulaşabiliyor mu?

basarili-ogretmenin-5-sirriİşte başarılı öğretmenin 5 Sırrı

1.Başarılı öğretmenler alanının uzmanıdır

İyi öğretmenler zanaatında usta olmalıdırlar. Öğretme metodolojilerinin yanında kendi alanlarında da uzman olmaları gerekir. Öğren, öğren, öğren, öğrenmeyi asla bırakma. Başarılı öğretmenler daima meraklı kalır.

2. Başarılı öğretmenlerin öğretim amaçları açık ve nettir

Hiç bilmediğin bir yere doğru araba sürerken doğru yönde olduğunu nasıl anlarsın? Yol işaretlerini ve haritayı kullanarak (gerçi bugünlerde bunu SIRI veya GPS ile de yapabilirsin). Eğitim dünyasında amaçların varış noktasına ulaşmada, öğrencilerin için yol işaretleri; planın da harita görevi görür.

3. Başarılı öğretmenlerin belli bir hedefi vardır

Her zaman kutsal “masalsı” çalışma günlerine sahip olamıyoruz. Bazen hayat sıradan ve sıkıcı olabiliyor. Belli bir amaca sahip öğretmenler her zaman büyük resmi görmeyi bilir. Zor ve sıkıcı günlerin üzerine sürebilir. Çünkü gözleri yolun ilerisindedir.

4. Başarılı öğretmenler yeni öğretme araçları keşfeder

Teknolojinin getirileriyle ders işleyişinize ekleyebileceğiniz harika yeni araçlar ortaya çıktı. Şüphesiz sizden daha genç olan öğrencileriniz çoktan bu teknolojiyi kullanmaya başlamışlardır bile. Sınıfa teknolojiyi sokmaktan korkmayın. Çoğu zaman maddi olarak yeterince desteklenmemiş olacaksın ama unutma öğrencilerin, içerisinde bulunduğumuz, teknolojinin her yerde olduğu bir dünyada büyüyor olacaklar. Teknolojiyi sınıfında kullan ve yarışa öğrencilerinden bir sıfır önde başla.

5. Başarılı öğretmenler öğrenmeyi asla bırakmaz

İyi öğretmenler kendilerine öğrenme zamanı ayırmak için mutlaka fırsat bulurlar. Sürekli gelişen ve değişen teknolojinin sana kazandırdıklarını elinin tersiyle itmek yerine onlara sevecen davran ve öğren.

Unutma, en iyi öğretmen, kendisine öğretebilen öğretmendir.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın