Anasayfa Eğitim ve Teknoloji Augmented Reality Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

Augmented Reality Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılabilir?

0 13217
Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir? Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Yaklaşık olarak 4 yıldan beri adını sıkça duymaya başladığımız bir kavramdan bahsedeceğim. Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) kavramı… Kısaca Artırılmış Gerçeklik kavramını tanımlamak gerekirse, AR gerçek hayat tecrübesi ile sanal dünyanın arasındaki duvarları yıkan bir uygulamadır. Bugün ise AR nedir? AR ile nasıl eğitim verilebilir? AR’in dünya üzerindeki örnekleri neler? konularına değineceğim.

Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik ) gerçek dünyadaki ortamların ve nesnelerin; bilgisayar tarafından üretilen ses, video ve grafik verileriyle zenginleştirilmesi yoluyla meydana gelen fiziksel görünümdür. Arttırılmış gerçeğin gelişmesinde askeri teknolojiler yatmaktadır. AG’nin günümüzdeki en yaygın örneği ise “Google Glass”dır. Google Glass ile ilgili incelememizi okumak için tıklayınız.

AG’i  birçok alanda kullanabiliriz. Mesela eğlence sektöründe, reklam ve pazarlama sektöründe, eğitim sektöründe, sağlık sektöründe ve birçok sektörde karşımıza çıkabilir. Şuan hali hazırda zaten sağlık ve askeri alanlarda eğitim amaçlı kullanılıyor. AG ile yapılan eğitimler gerçek hayatla entegreli olduğu için herhangi bir hata payı bulunmamaktadır. Bu durum da AG’yi cezbedici bir hale getirmektedir. Mesela pilotların uçak kullanma eğitimde AG teknolojisini rahatlıkla kullanabilir ve böylece ortaya çıkabilecek teknik hataların önüne geçmiş olabiliriz. Keza sağlık alanında yapılan ameliyat uygulamalarında da AG tercih edilmektedir. Günümüzde teknolojinin giderek yaygınlaştığını düşünürsek ilerleyen dönemlerde AG’yi sıklıkla duyacağız. E-eğitim ve mobil eğitim ortamlarının vazgeçilmez bir olgusu olabilir. Hatta BMW şirketi AG teknolojisini eğitim amaçlı kullanmaya başlamış. Şirket içerisinde çalışan mühendisler AG teknolojisiyle donatılmış gözükleri takıp; montaj, tamir gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Gözlük tarafından verilen talimatları yerine getirerek montaj ve tamir işlemlerini başarıyla gerçekleştiriyorlar. Google Glass benzeri bir yapısı bulunmaktadır.

Evet Çocuklar Hayal Ediyoruz… DEĞİL Şimdi Yapıyoruz!

Peki AG teknolojisi ile nasıl eğitim verilebilir? Hepimiz öğrencilik yıllarında bu sözü duymuşturuz. “Evet çocuklar hayal ediyoruz…” AG teknolojisi ile bu cümle artık tarih olacak. Çünkü gerçek dünya ile sanal ortamları (ses, görüntü, video vs.) birleştireceğiz böylelikle hayal edebileceğimiz ortamları, nesneleri hayal etmeyip görebileceğiz. Kısacası artık Zeki Müren de bizi görecek… :)

Eğitim alanında AG’i özellikle basılı materyalleri (kitap, dergi vs.) canlandırmak amaçlı kullanabiliriz. Asenkron olan basılı materyalleri senkron hale getirebiliriz. Mesela basılı materyallerde su döngüsü olayını anlattığımızı varsayalım. Sadece görseller ile anlattığımızda o kavramı öğrencinin gözünde tam canlandıramayabiliriz. Ama devreye Augmented Reality teknolojisi girerse su döngüsü ile ilgili hazırlanan bir AG teknolojisi ona su döngüsünü hayal ettirmeyip birebir gösterme olanağı sağlayacaktır. Böylece öğrenci olayı daha iyi kavrayacak ve tam öğrenme gerçekleştirebilecektir. Fen dersleri için Augmented Reality teknolojisi başarıyı büyük oranda arttıracaktır.

Matematik dersi için de aynı şeyler geçerlidir. Örneğin, öğrencilere havuz problemi anlatırken o havuzu kimse kafasında canlandıramaz bu yüzden dolayı problemin çözümünde zorlanır. Ama Augmented Reality teknolojisi ile o sorunun çözmümünde birebir havuz kullanılırsa öğrenci o problemi daha iyi anlayacaktır. Augmented Reality teknolojisi kısaca eğitim alanında mutlaka kullanılması gereken bir yöntemdir. Türkiye’de pek yaygın olmasa da yurtdışında kullanılan bir yöntemdir.  Arvelt Bilişim firması tarafından AG teknolojisi ile ilgili bir uygulama tasarlamış videoyu izlemek için tıklayınız.

Yurtdışında Paul Hamiton AG teknolojisini öğrencileri eğitmekte kullanmaktadır. Matematik dersi ile ilgili hazırlanan AG teknolojisini inceleyebilirsiniz:

Yine Paul Hamilton tarafından hazırlanan Fen dersi ile ilgili  AG teknolojisini incelemek için tıklayınız.

Augmented Reality teknolojisini gelecekte sıklıkla duyacağız. Peki sizce Augmented Reality eğitimin hangi alanlarında kullanılabilir? Augmented Reality eğitimde kullanılırsa başarı oranı artar mı? Yorum bölümünden bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın