Anasayfa Eğitimde Teknoloji 2014’te Eğitim Teknolojileri

2014’te Eğitim Teknolojileri

0 3322

Okullarda kullanılan tablet bilgisayarlar, öğrencilerin öğrenme başarısını büyük ölçüde etkilemektedir. Uyarlanabilir öğretim yazılımları çok büyük vaatlerle karşımıza çıkmakta. Bu araçlar, öğrencilere kendi adımlarıyla ilerleyebilecekleri kişisel öğrenme ekipmanları sunmakta. Örneğin artık okullar, öğrenmenin elde edileceği kaynaklardan olan KhanAcademy’nin çevrimiçi dersleri gibi derslere daha olumlu yaklaşmakta.

Ekonomist dergisi, 2014’de kodlama ve bilgisayar biliminin müfredatın bir parçası olması adına çok büyük teşvikler görüleceği ve öğrencilerin teknolojinin birer tüketicisi olmak yerine üreticisi olmaları için çaba sarf edileceğini öngörmekte.

Digital Promis(kar amacı gütmeyen eğitim inovasyonlarına teşvik edici olarak çalışan bir kuruluş) konuşmacısı Jason Tomassini, 2014’te birebir aygıtların eğitimsel getirilere büyük etkisi olacağını öngörmekte. Bu doğrultuda, Mr. Tomassini’nin grubu 2014’te Gates Vakfının finansal desteğiyle Öğretmen Cüzdanları isimli yeni bir girişimi takdim etmekte. Proje doğrultusunda 300 öğretmenin her birine 6.000 dolarlık bir meblağ verilecek. Bu parayla öğretmenler, dijital ders yazılımları alabilecek ve sınıflarında teknolojiyi nasıl kullanacakları ile ilgili kararları kendileri verebilecekler. Okullardaki bağlanabilirlik 2014’te gelişmeye devam edecek ama maalesef olması gereken kadar hızlı ve ucuz olmayacak.

Yeni eğitim teknolojisi yükseköğretime de nüfuz etmiştir. Çoğu yeni çevrimiçi dersler üniversiteler tarafından öğrencilerin ve öğrenci olmayanların genel kullanıma sunulmaktadır. Diplomalı açık dersler daha çok “massive open online courses(büyük açık çevrimiçi dersler)”(MOOCs) olarak bilinmektedir. MOOCs’lar 2014’te de daha fazla tartışmaya sebep olmaya devam edecektir. Coursera gibi çevrimiçi platformlar eski üniversite düzenlerine baskı yapmaya devam ediyor.

Öte yandan, McGraw-Hill Education, Houghton Miffle Harcourrt ve Person gibi büyük yayıncılar kitaplarını dijital içeriğe taşımak için milyonlar harcamaktadırlar.

“Teknoloji, eğitimde yıkıcı ve hızlı bir dönüşüme neden olacak” diyor GSVcapital’in kurucusu Michael Moe.

Ve devam ediyor: “Eğitimde daha iyi internet erişimi, ‘dijital okuryazarlığı’ olan öğretmenler ve hayat boyu öğrenmeye olan ihtiyaçlar ekonomiyi süratle değiştirmektedir. Bu trendler, 2014’te ve sonrasında sınıflara daha fazla teknoloji girmesini sağlayacak.

Bu, sanki yer çekimi gibi, eninde sonunda gerçekleşecek!

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın